Aşk Çeşmesi’ne atılan paralar paylaşılamıyor
Reklam

Aşk Çeşmesi'ne atılan paralar paylaşılamıyor

Roma Aşk Çeşmesi'ne atılan paralar paylaşılamıyor. Roma'daki Aşk Çeşmesi'ne (Trevi Çeşmesi) atılan bozuk paraların nasıl paylaşılacağı, belediye ile Katolik Kilisesi'ne ait bir yardım kuruluşu arasında gerilime neden oldu...

15 Ocak 2019 - 11:17
Reklam

İtalya'nın başkenti Roma'daki Aşk Çeşmesi'ne (Trevi Çeşmesi) atılan bozuk paraların nasıl paylaşılacağı, belediye ile Katolik Kilisesi'ne ait bir yardım kuruluşu arasında gerilime ... Roma’yı ziyaret edenlerin geleneksel olarak "Hayatlarının aşkını bulma" ve "Roma'ya tekrar gelme" dileğiyle Aşk Çeşmesi'ne (Trevi Çeşmesi)’ne attığı bozuk paralar yılda 1.5 Milyon Avro'ya ulaşıyor. BBC'den Övgü Pınar'ın haberine göre, bu para bugüne kadar Katolik yardım kuruluşu Caritas'a veriliyordu. Ancak Roma Belediyesi Nisan ayından itibaren Aşk Çeşmesi'nden çıkarılan parayı, büyük zarar içindeki belediyenin kasasına aktarmayı planlıyor.

 'Yoksulların parası kesiliyor’

 Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, göreve gelmesinden yaklaşık bir yıl sonra 2017'de, bu parayı Caritas'tan alarak belediyeye devretme kararı almıştı. Ancak tepkiler üzerine uygulamaya geçilmemiş, karar birkaç kez ertelenmişti. İtalyan basını, bu kararın sonunda gelecek Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Bu gelişme tartışmayı yeniden kızıştırırken, Katolik Kilisesi'nin gazetesi Avvenire belediyeyi sert şekilde eleştirdi. Avvenire'de "Yoksulların parası kesiliyor" başlıklı bir makale yayımlandı ve "Bu karar, en yoksullara verilen hizmetlerin azaltılmasına ya da sonlandırılmasına yol açacak. Kentin sosyal atmosferi üzerinde de yansımaları olacak" denildi.

 Milyonlarca turistten milyonlarca Avro

 Sosyal medyada yapılan yorumlarda ise, bu karara tepkilerin yanı sıra destek verenler de . Karara destek veren sosyal medya kullanıcıları, Caritas'ın en büyük Katolik yardım kuruluşlarından ğuna dikkat çekerek "Caritas'ın başka gelir kaynakları da var, fakirlerin arkasına saklanmasın", "Roma Belediyesi bu parayı kamu hizmetleri ve sosyal projeler için kullanmalı" gibi mesajlar yazdı. Öte yandan Roma'nın eski belediye başkanlarından Francesco Rutelli ise, Aşk Çeşmesi'ndeki paraların Caritas'a verilmesi kararının kendi döneminde, 1990'larda alındığını hatırlattı ve "Bu paraların yoksul insanlara sıcak yemek vermek için kullanılması güzel bir uygulama. Bundan daha iyi bir amaç bulmak zor" dedi. 18'inci yüzyılda yapılan Trevi Çeşmesi, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Çeşmeye bozuk para atma geleneğinin nasıl başladığı net olarak bilinmese de hem çeşmenin hem de bu para atma geleneğinin popülerliğinde sinemanın etkisi büyük.

 Gelenek Aşk Çeşmesi filmi ile başladı

 1954 tarihli Amerikan filmi "Aşk Çeşmesi" (Three Coins in the Fountain), Trevi Çeşmesi'ne bozuk para atarak dilek tutma geleneğini kitlelere tanıtmıştı. Federico Fellini'nin 1960 tarihli "Tatlı Hayat" (La Dolce Vita) filminde Anita Ekberg'in elbisesiyle çeşmeye girdiği sahne de Trevi Çeşmesi'nin bir popüler kültür imgesine dönüşmesini sağlamıştı.

 THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Som Dona Hotel yalnızca kadınlara hizmet ediyor
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
Haluk Dursun, son yolculuğuna uğurlandı