Alman turistler ülkelerine gönderilmeye başlandı
Reklam

Alman turistler ülkelerine gönderilmeye başlandı

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, karantina altındaki turistlerin bugün ve yarın yapılacak seferlerle ülkelerine gönderildiğini söyledi.

24 Mart 2020 - 14:19 - Güncelleme: 24 Mart 2020 - 14:32
Reklam

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle ilgili olarak turizmdeki önlemlerle ilgili açıklamada bulundu. 

BRT'ye konuk olan Bakan Üstel, çemberin daraltılmasının hastalığın önünü geçilmesi açısından önemli olduğunu belirterek, yerinde tedbirler alındığını, vatandaşların da buna riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

Kış turizmi için ülkede bulunan 3 bin 200 civarındaki turistin bin civarındakinin Almanya’dan geldiğini ifade eden Üstel, Alman kafileden bir turistin rahatsızlanmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın turistlerin konakladığı otele müdahale ettiğini kaydetti. 

Doğru tedbirler alındığını ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin ekibiyle birlikte sergilediği özverili çalışmalarla bugünlere gelindiğini kaydeden Üstel, karantina altına alınan turistlerin bin kadarının bugün ülkelerine gönderilmiş olacağını söyledi.

Bir ilk olarak bu kadar büyük bir karantina merkezi yapıldığını ve çalışanlar tarafından da en iyi hizmetin verildiğinin altını çizen Üstel, 31 Alman’a koronavirüs teşhisi konulduğunu ve bunların sadece ikisinin tedavisinin sürdüğünü, ayakta tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

Salamis Bay Otel’de karantina ve tedavisi devam eden 29 turistin tedavilerinin sürdüğünü ve tamamlanmasının ardından bu kişilerin de ülkelerine gönderileceğini kaydeden Üstel, koronavirüs pozitif çıkan kişilerin görüştüğü kişilerin de karantinaya alındığını, bu kişilerin gözetim altında tutulduğunu söyledi.

Üstel, çember ne kadar daraltılırsa hastalığın önüne de o kadar geçilmiş olacağını belirterek, yerinde tedbirler alındığını ve vatandaşın da buna riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık 15-16 günlük süreçte gelinen aşamanın yayılma olmaması açısından çok sevindirici olduğunu kaydeden Üstel, 6-7 seferde tüm turistlerin gönderilmiş olacağını söyledi.

Üstel, “böyle bir günde biz elimizden geleni yaptıktan sonra bugün ne mutlu bize ki hastaları teşhis ettik, hastaları tedavi ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte ülkemizde hiç turist kalmayacaktır. Bundan sonraki süreçte toplumumuz ne kadar kendini izole ederse o kadar iyi sonuç alınacaktır” dedi.

Duyarlı vatandaşların yanı sıra Türkiye’den çok miktarda yardımın ülkemize her gün düzenli olarak geldiğini de ifade eden Üstel, ülkedeki iş insanlarının yaptığı yardımlardan bahsetti, toplumun dayanışma ve bütünlük içinde olduğunu ve böyle devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Üstel, turistler taşınırken tüm gerekli önlemlerin alındığını ve gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti, “bundan sonraki süreç bizim sürecimiz. Salgın ortadan kalktıktan sonra bizim turistlere yine ihtiyacımız olacak. Sektör büyük zarar gördü görmeye de devam edecektir” dedi.

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pandemi sonrası tatilciler yakın destinasyonları tercih edecek
Pandemi sonrası tatilciler yakın destinasyonları tercih edecek
70 Türk Yunan gemisinde koronavirüs tedavisi görüyor
70 Türk Yunan gemisinde koronavirüs tedavisi görüyor