Akdeniz’de 3 bin 600 yıllık dünyanın en eski batığı bulundu
Reklam

Akdeniz’de 3 bin 600 yıllık dünyanın en eski batığı bulundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleriyle Akdeniz kıyılarında gerçekleşen arkeolojik sualtı araştırmaları sırasında dünyanın en eski ticaret gemisi batığı bulundu.

09 Nisan 2019 - 12:33
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleriyle Akdeniz’in kıyılarında dünyanın en eski ticaret gemisi batığı bulundu. Türk sualtı arkeologları tarafından tespiti yapılan batığın 3 bin 600 yıllık ğu bildirildi. Antalya’nın batısındaki batığın ana yükünün bakır külçelerden oluştuğu ve Kıbrıs’taki bakır madenlerinde işlenen bakır külçelerin, dünyanın ilk endüstriyel ürünlerini oluşturduğu kaydedildi.

 

Batıktan çıkanlar Akdeniz Sualtı Arkeolojisi Müzesi’nde sergilenecek

 

Akdeniz ve Selçuk Üniversiteleri öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Öniz başkanlığında bir bilimsel araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmalarda batığın yaklaşık 50 metre derinlikte ğu ve en az bin 500 kiloluk külçe bakır yükü bulunduğu kanıtlandı. Geçtiğimiz hafta uluslararası yayınlarda yayımlanarak bilimsel kabul gören batığın, dünyanın en eski ticaret gemisi batığı olabileceği ortaya koyuldu. Batıkta önümüzdeki aylarda Doç. Dr. Hakan Öniz Başkanlığında Antalya Müzesi uzmanları ve sualtı arkeoloğu Prof. Cemal Pulak’ın da katıldığı uluslararası bir ekiple kazılar başlatılacak. Batıktan çıkan eserlerin ise Antalya Kemer’de kurulması planlanan Akdeniz Sualtı Arkeolojisi Müzesi’nde sergilenmesi planlanıyor. 

 

 

Batığın güvenliğinden dolayı tam yeri söylenmiyor

 

Sualtı arkeolojisinde çığır açacak bu yeni keşifte Akdeniz Üniversitesine bağlı Sualtı Araştırmaları Merkezi çalışanlarının sayesinde şu ana kadar bulunan en eski ticaret gemisi batığı bulunduğunu kaydeden Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Antalya’nın batısında diyoruz. Şu anda noktasını maalesef söyleyemiyoruz. Söylersek maalesef biliyorsunuz meraklısı çok, talan edilme ihtimali ğu için şu an için Batı Antalya Batığı diye isimlendiriyoruz. Antalya’nın batısında ama Antalya’nın sınırlarında" dedi. 

 

‘Sualtının Göbeklitepe’sidir’

 

Karaloğlu, "En eski batık olarak M.Ö. bin 400 yılına ait ğu varsayılan bir Uluburun batığımız vardı. Orada çıkan eserler müzede sergileniyor. Bu batığımız Uluburun batığından 200 yıl daha olayı geriye götürdü. M.Ö. bin 600 yıllarına ait bir batık. Bu da 3 bin 600 yaşında olan bir batıktan bahsediyoruz. Yükü bakır külçelerden oluşuyor. Geminin boyu 14 metre, taşıdığı yükün ağırlığı da bin 500 kilogramlık bakır külçe. Karada yapılan arkeolojik kazılarda Göbeklitepe tarihin sıfır noktası olarak alınıyor. Sualtı arkeolojisinde de bu yeni batık sualtının Göbeklitepesi’dir. O kadar önemli bir batıktan bahsediyoruz. Batı Antalya batığı da yeni bulunan, Kültür Turizm Bakanlığımız Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle kazı çalışmalarına başlayacağımız bu batık da su altının Göbeklitepesi'dir" diye konuştu.

 

 

Kıbrıs’tan Ege’ye giderken fırtınaya yakalanarak batıyor

 

Batığın bilimsel olarak tespitini gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Hakan Öniz, "Batık günümüzden 3 bin 600 sene önce Kıbrıs Adası’ndan Ege’de bir bölgeye giderken yolda fırtınaya yakalanarak batıyor. Batığın ana yükü bakır külçeler. Külçelerin tipolojisinden M.Ö. 16’ncı yüzyıla ait bir ticaret gemisi ğu ortaya çıkıyor. Muhtemelen dünyanın ilk en erken endüstriyel ürünlerini taşıyan bir gemi. Bu özellikleriyle bilimsel olarak dünyada sualtı arkeoloji kapsamında çığır açtı diyebiliriz" ifadelerini kullandı.


THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme
Türkiye'de turizm sektöründe yüzde 80 küçülme
THY, iç hatlarda sadece 14 şehre sefer düzenleyecek
THY, iç hatlarda sadece 14 şehre sefer düzenleyecek