2021 yılına hazırlanma zamanı

2021 yılına hazırlanma zamanı

Turizm sezonundaki olumsuzluklara değinen Dev Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Yahyaoğlu, 2021 yılına hazırlanmak gerektiğini vurguladı.

26 Kasım 2020 - 10:06
Reklam

Bu yıl koronavirüs sebebiyle Antalya’da birçok otel yeterli turist gelmemesi sebebiyle açılmazken, açan oteller de yeterli seviyede turisti ağırlayamadı. Kötü geçen 2020 yılından sonra turizmciler, işletmecisiyle, işçisiyle gözünü 2021 yılına dikti. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, turizm sektöründe hala iyileştirilmesi gerekilen konular olduğunu söyledi. “12 ay turizm, 12 ay iş, 12 ay ekmek hedeflerimiz olacaksa ona göre hareket edilmeli” diyen Yahyaoğlu sorunları anlatarak, “2021 yılı geliyor. Şimdi hazırlanma zamanı” açıklamasını yaptı.

‘EN BÜYÜK İSTİHDAM SEKTÖRÜ’

Turizm işçilerinin kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, genciyle, kadrolusuyla, sezonluğuyla, stajyer öğrencisiyle, işsizliğe, açlığa ve geleceksizliğe mahkum edildiğini söyleyen Yahyaoğlu, “Ülkemizde turizm sektöründe çalışan işçilerin önemli bir bölümünü, genç, kadın ve çocuk işçiler oluşturuyor. Bu yıl hariç, 52,5 milyona yakın turist ile 32,3 milyar dolar gelir yakalayan, kendiyle beraber 54 sektörü tetikleyen turizm, eğitimli iş gücüne ihtiyaç duyuyor. 1 milyon sigortalı, kayıtlı, 2-2,5 milyona yakın sigortasız, kayıt dışı, toplam 3,5 milyonu bulan işçi sayısıyla, Türkiye’nin neredeyse en büyük istihdam kapasitesine sahip sektörü” diyerek bunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

STAYER ÖĞRENCİ SORUNU

Otellerin çoğunun personel politikalarını, stajyer öğrenciye dayandırdığını söyleyen Başkan Yahyaoğlu, otellerin dışında, hizmet üreten büyük restoran, bar ve kafeler de stajyer öğrenci çalıştırmaya başladıklarına değindi. Maliyeti sıfıra yakın olan stajyer öğrencilerin, çalışma koşulları oldukça ağır olduğunu anlatan Yahyaoğlu, “Stajının yakılabileceği tehdidi ya da okulla ilişiğinin kesilmesine varabilecek sonuçları nedeni ile stajyer öğrenciler çok ağır psikolojik ve fiziki baskı altında, ucuz iş gücü olarak, köle gibi kullanılıyor. Bu yapılanın staj olmadığı aşikar. Staj, teorik eğitimin, pratik gözlemi ve uygulamasıdır. Turizm işletmelerinde staj adı altında yapılanın, ‘Çocuk emeği sömürüsü ve istismarı’ olduğu, çok açık. Mezun olan genç işçi adayları, ücretli emek durumuna geldiklerinde, yeni öğrenci işçilerin çokluğu ve ücretsizliği karşısında, umduğu ücreti bulamaz, umduğu işi bulamaz duruma geliyor” diyerek eşitsizlik ortamının olduğunu söyledi.

Turizm işletmelerinin sendikasız ortamdan yararlanarak, işçilerin, çocukların, kadınların emeğini, umutlarını, pervasızca sömürdüğünü söyleyen Yahyaoğlu, “Ucuz turizm yapacağız derken, gençlerimizi, geleceğimizi, ülkemizin marka değerini ve ülkemizin geleceğini harcıyorlar. Hizmetten ve ürün kalitesinden ödün vermeden, turizm cenneti olabilecek ülkemizi, işçilere cehenneme çevirmeden, doğru ve bütünlüklü turizm politikaları ile hem işletmeler hem ülkemiz hem de çalışanlarımız kazanır. Müşteri memnuniyeti sağlanır. Gelecek birkaç yılda, 60 milyon turist, 60 milyar dolar turizm geliri, 5 milyon turizm işçisi, 12 ay turizm, 12 ay iş, 12 ay ekmek hedeflerimiz olacaksa ona göre hareket edilmeli. Ülkede pandemi, kısıtlamalar, maske, mesafe, konuşulurken, biz de turizm iş kolunda ve ülkede turizmin ve işçilerin, özellikle, genç ve çocuk işçilerin sorunlarını konuşmaya başlayalım ve bu sorunları çözmek zorunda olduğumuzu unutmayalım. 2021 yılı geliyor. Şimdi hazırlanma zamanı” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: antalyaekspres.com.tr

THE CRUISE LIFE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Soyer’den Kültür Zirvesi’ne çağrı
Başkan Soyer’den Kültür Zirvesi’ne çağrı